- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Length | 10.66 in, 270.76 mm |
| Efficiency Beta | 50 Micron @ Beta 1000 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Length (mm) | 270.76 |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Length (in) | 10.66 |
| Efficiency Beta 1000 | 50 MICRON |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Media Type | Synthetic |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Primary Application | Pall HC7500SUK8H |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 3.8 LB |
| EAN or UPC | 742330017562 |

