- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| PTI Part No. | F4E050HCB |
| Dmic Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Media Type | Synthetic |
| Length (mm) | 169.16 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| LHA Part No. | SPE503 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Zinga Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Stauff Part No. | N/A |
| Length | 6.66 in, 169.16 mm |
| Norman Ultraporis Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Pall Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 928766 |
| Efficiency Beta | 6 Micron @ Beta 1000 |
| Moog Part No. | 07106175 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Primary Application | PALL HC7500SUN4H |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Efficiency Beta 1000 | 6 MICRON |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Length (in) | 6.66 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Hycon Part No. | MFE16005BN2 |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 742330018040 |

