- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Media Type | Synthetic |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Length (mm) | 200 |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Length (in) | 7.87 |
| Length | 7.87 in, 200 mm |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Weight | 0.6 LB |
| EAN or UPC | 742330111888 |

