- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Schrader Part No. | N/A |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Parker Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Norman Ultraporis Part No. | 603 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Length (mm) | 270.8 |
| Moog Part No. | N/A |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Dmic Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Pall Part No. | N/A |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| LHA Part No. | SPE603 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Hycon Part No. | MFE1601032 |
| Stauff Part No. | N/A |
| PTI Part No. | F4E070BCB |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Length (in) | 10.66 |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| Media Type | Cellulose |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330041802 |

