- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Norman Ultraporis Part No. | 610 |
| Length (in) | 10.66 |
| Moog Part No. | N/A |
| Gresen Part No. | N/A |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Hycon Part No. | MFE1601102 |
| PTI Part No. | F4E070CCB |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000, 7 Micron @ Beta 2 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Fairey Arlon Part No. | FA51110 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Zinga Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 2 | 7 MICRON |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Media Type | Cellulose |
| Stauff Part No. | N/A |
| Parker Part No. | N/A |
| LHA Part No. | SPE6010 |
| Length (mm) | 270.8 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Pall Part No. | N/A |
| Vickers Part No. | N/A |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 3.1 LB |
| EAN or UPC | 742330041819 |

