- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Schrader Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Norman Ultraporis Part No. | 625 |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Stauff Part No. | N/A |
| PTI Part No. | F4E070DCB |
| Gresen Part No. | N/A |
| Pall Part No. | N/A |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| LHA Part No. | SPE6025 |
| Zinga Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | FA51125 |
| Efficiency Beta 1000 | 40 micron |
| Efficiency Beta | 17 Micron @ Beta 2 |
| Moog Part No. | N/A |
| Parker Part No. | N/A |
| Vickers Part No. | 926388 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Length (mm) | 270.8 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Efficiency Beta 2 | 17 MICRON |
| Media Type | Cellulose |
| Dmic Part No. | N/A |
| Length (in) | 10.66 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Hycon Part No. | MFE1601252 |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 3.0 LB |
| EAN or UPC | 742330041826 |

