- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Length (mm) | 270.8 |
| Primary Application | ZINGA LE100 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Length (in) | 10.66 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Efficiency Beta | 10 Micron @ Beta 2 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Media Type | Wire Mesh |
| Efficiency Beta 2 | 150 MICRON |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330042014 |

