- 5 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Outer Diameter (mm) | 127 |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Gresen Part No. | K23020 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90S, P100/120 |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Moog Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Dmic Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | SE3 |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| Stauff Part No. | N/A |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Hycon Part No. | MFE160032 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Length (in) | 6.66 |
| Length (mm) | 169.2 |
| Pall Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | 503 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| PTI Part No. | F4E050BCB |
| Vickers Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 926541 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Outer Diameter (in) | 5 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| LHA Part No. | N/A |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 742330042397 |

