- 4.86 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Efficiency Beta | 17 Micron @ Beta 2 |
| LHA Part No. | SPE5025 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 2 | 17 MICRON |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Outer Diameter (in) | 4.86 |
| Efficiency Beta 1000 | 40 micron |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| PTI Part No. | F4E050DCB |
| Norman Ultraporis Part No. | 525 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Length (mm) | 169.2 |
| Vickers Part No. | 941191 |
| Media Type | Cellulose |
| Stauff Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | SE25 |
| Length (in) | 6.66 |
| Outer Diameter (mm) | 123.5 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gresen Part No. | K23019 |
| Pall Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | FA5725 |
| Moog Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 926170 |
| Hycon Part No. | MFE160252 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 2.4 LB |
| EAN or UPC | 742330042403 |

