- 4.86 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Fairey Arlon Part No. | FA5710 |
| Moog Part No. | 07160174 |
| Vickers Part No. | 941107 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Parker Part No. | 926169 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Outer Diameter (mm) | 123.5 |
| Hycon Part No. | MFE160102 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Gasket ID (in) | 4.72 |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000, 7 Micron @ Beta 2 |
| Efficiency Beta 2 | 7 MICRON |
| Length | 7.19 in, 182.7 mm |
| Schrader Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Dmic Part No. | N/A |
| Gresen Part No. | K23018 |
| LHA Part No. | SPE5010 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Length (in) | 6.66 |
| PTI Part No. | F4E050CCB |
| Media Type | Cellulose |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Norman Ultraporis Part No. | 510 |
| Zinga Part No. | SE10 |
| Outer Diameter (in) | 4.86 |
| Length (mm) | 169.2 |
| Gasket ID (mm) | 120 |
| Pall Part No. | N/A |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Weight | 2.4 LB |
| EAN or UPC | 742330042410 |

