- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Pall Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Hycon Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | 303 |
| Gresen Part No. | N/A |
| LHA Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| PTI Part No. | F4E030BCB |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Length (mm) | 136 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| Length (in) | 5.35 |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Parker Part No. | 926543 |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Stauff Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Moog Part No. | N/A |
| Dmic Part No. | DMS04CN |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 742330043790 |

