- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Parker Part No. | 921999 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Efficiency Beta 2 | 7 MICRON |
| Pall Part No. | N/A |
| Hycon Part No. | MFE80102 |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Length (mm) | 136 |
| Norman Ultraporis Part No. | 310 |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000, 7 Micron @ Beta 2 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Dmic Part No. | DMS04AN |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Gresen Part No. | K22001 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| PTI Part No. | F4E030CCB |
| Filter Series | SP15/25 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Moog Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Stauff Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | FA3510 |
| Zinga Part No. | AE10 |
| LHA Part No. | SPE1510 |
| Length (in) | 5.35 |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 742330043806 |

