- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Length (mm) | 136 |
| Efficiency Beta | 17 Micron @ Beta 2, 32 Micron @ Beta 200 |
| Efficiency Beta 200 | 32 MICRON |
| PTI Part No. | F4E030DCB |
| LHA Part No. | SPE1525 |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Norman Ultraporis Part No. | 325 |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Hycon Part No. | MFE80252 |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Efficiency Beta 2 | 17 MICRON |
| Filter Series | SP15/25 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Dmic Part No. | DMS04BN |
| Pall Part No. | N/A |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Gresen Part No. | K22002 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Moog Part No. | N/A |
| Vickers Part No. | N/A |
| Stauff Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Length (in) | 5.35 |
| Parker Part No. | 925947 |
| Fairey Arlon Part No. | FAIREY ARLON |
| Schrader Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | AE25 |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Weight | 1.1 LB |
| EAN or UPC | 742330043813 |

