- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Length (in) | 5.35 |
| Gasket ID (in) | 2.42 |
| Length (mm) | 136 |
| Gasket OD (in) | 2.81 |
| Gasket OD (mm) | 71.5 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Filter Series | SP15/25 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Media Type | Synthetic |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Gasket ID (mm) | 61.5 |
| Gasket I.D. | 2.42 in, 61.5 mm |
| Gasket O.D. | 2.81 in, 71.5 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 1.1 LB |
| EAN or UPC | 742330125953 |

