- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Zinga Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| PTI Part No. | F4E070ECB |
| Stauff Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| LHA Part No. | N/A |
| Parker Part No. | N/A |
| Hycon Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | 610AQ |
| Length (in) | 10.66 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Efficiency Beta 2 | 10 MICRON |
| Media Type | Cellulose, Water Absorbent |
| Pall Part No. | N/A |
| Length (mm) | 270.8 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Efficiency Beta | 10 Micron @ Beta 2 |
| Moog Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Primary Application | Suitable for Diesel Applications |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gasket O.D. | 5.07 in, 128.8 mm |
| Gasket I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 3.3 LB |
| EAN or UPC | 742330131367 |

