- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Gasket OD (in) | 2.81 |
| Efficiency Beta 1000 | 6 micron |
| Length (mm) | 136 |
| Gasket ID (in) | 2.42 |
| Filter Series | SP15/25 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Efficiency Beta | 5 Micron @ Beta 1000 |
| Gasket OD (mm) | 71.5 |
| Gasket ID (mm) | 61.5 |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Length (in) | 5.35 |
| Gasket O.D. | 2.81 in, 71.5 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 2.42 in, 61.5 mm |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 742330167335 |

