- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
| Efficiency Beta | 10 Micron @ Beta 2 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Gasket OD (in) | 2.81 |
| Length (mm) | 135.89 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Gasket OD (mm) | 71.5 |
| Length (in) | 5.35 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Filter Series | SP15/25 |
| Length | 5.35 in, 135.89 mm |
| Gasket ID (in) | 2.42 |
| Media Type | Synthetic, Water Absorbent |
| Gasket ID (mm) | 61.5 |
| Efficiency Beta 2 | 10 MICRON |
| Gasket I.D. | 2.42 in, 61.5 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 2.81 in, 71.5 mm |
| Weight | 1.3 LB |
| EAN or UPC | 742330165966 |

