- Lubricating Valves and Slow Moving Components Exposed to Harsh Chemicals and Solvents
description
- Lubricating valves and slow-moving components exposed to harsh chemicals and solvents.
applications
- Valves
- Seals
- Packings
- Shafts
- Flexible ball joints
features
- Resists deterioration by chlorides, solvents, fuels or acids
- Low speeds
- High loads
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Evaporation Percent | 1% @ 300 °F |
| Substrates | Metal to Rubber or Plastic to Rubber |
| Load Capacity Four Ball Weld | 900 lb |
| Color | White |
| Container Type | Cartridge |
| Appearance | Grease |
| Contains | Silicone |
| Water-Resistant | Yes |
| Container Size | 19.4 oz, 550 g |
| Thickener Type | PTFE |
| Dn Value | 75000 |
| Flash Point | 213 °F |
| Wear Scar Four Ball | 1.45 mm |
| Use For | Chemical Resistant, Moisture Resistant, Sealant, Valves |
| Solid Lubricant | Ptfe |
| Series | 3452 |
| Base Oil | Flourosilicone |
| NLGI No. | 2 to 3 |
| Odor | Odorless |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Weight | 1.1 LB |
| EAN or UPC | 77472134212 |

