- Pump
features
- The Economy pump is best suited to power small to medium size cylinders or hydraulic tools. Its lightweight and compact design makes it ideal for applications which require easy transport of the pump.
- The Universal motor works well on long extension cords or generator driven electrical power supplies.
- Available with 3- and 4-way valves for single- or double-acting cylinders
- 10-ft cord controls the motor operation
- Manual valves provide advance/retract tool control
- Lightweight and compact design
- Large easy-carry handle for maximum portability
- Two-speed operation reduces cycle times for improved productivity
- 115 VAC 50/60-cycle universal motor will operate on voltages as low as 60 volts
- 24 VAC remote motor control
- Starts under full load
- High strength molded shroud with integral handle
- Designed for intermittent duty cycle
| Series | PU |
| Motor Size | 3.31 lpm |
| Oil Flow Rate 1st Stage | 200 in3/min |
| Flow At Rated Pressure [MAX] | 20 in3/min, 0.32 lpm |
| Duty | Intermittent |
| Oil Flow Rate 2nd Stage | 20 in3/min |
| Sound Level | 85 dBa |
| Voltage Rating | 115 V |
| Valve Function | Advance, Hold, Retract |
| Pump Control | Pendant |
| Motor HP | 0.5 Hp |
| Amps | 9.5 A |
| Reservoir Capacity | 231 in3, 3800 cm3 |
| Pump Power Source | Electric |
| Valve Operation | Manual |
| Valve Type | 3-Way, 2-Position |
| Usable Oil Capacity | 1 gal, 3.8 l |
| Flow Rate At Rated Pressure [Max] | 20 in3/min, 0 lpm- 0.34 lpm |
| Hz | 50/60 Hz |
| Operating Pressure [Max] | 10000 psi, 700 bar |
| Pressure Rating 1st Stage | 200 psi, 13 bar |
| Pressure Rating 2nd Stage | 10000 psi, 700 bar |
| Cylinder Compatibility | Single-Acting |
| Weight | 39.0 LB |
| EAN or UPC | 662005106578 |

