- 5.12 in Bore Size
- 5.91 in Stroke
features
- Lighter and shorter collapsed height than equivalent RACH single-acting models
- Double-acting for rapid retraction, regardless of hose lengths or system losses
- Built-in safety valve prevents accidental overpressurization
- Hollow plunger design allows for both pull and push forces
- Composite bearings increase cylinder life and side load resistance
- Hard coat finish on all surfaces resists damage and extends cylinder life
- Handles included on all models
- Floating center tube increases seal life
- Steel baseplate and saddle for protection against load-induced damage
- Integral stop ring prevents plunger over-travel and is capable of withstanding the full cylinder capacity
- CR400 coupler and dust cap included on all models
- All cylinders meet ASME B-30.1 standards
| Body Material | Aluminum |
| Base Mounting Holes Bolt Circle | 6.3 in, 160 mm |
| Plunger Type | Hollow |
| Center Hole Diameter | 2.13 in, 54 mm |
| Stroke Range | 4.5 to 6.99 in, 120 to 174 mm |
| Action | Double-Acting |
| Cylinder Capacity Advance [MAX] | 66.81 Tons, 595 kN |
| Base Mounting Holes Thread | M6 |
| Base Mounting Holes Thread Depth | 0.47 in, 12 mm |
| Operating Pressure Ranges [MAX] | 10150 psi |
| Operating Pressure [Max] | 700 bar, 10150 psi |
| Base To Advance Port | 1.88 in, 48 mm |
| Surface Treatment | Anodized |
| Plunger Thread Length | 0.79 in, 20 mm |
| Bore Size | 5.12 in, 130 mm |
| Series | RARH |
| Cylinder Capacity Retract [MAX] | 29.65 Tons, 264 kN |
| Cylinder Class | 60 Tons |
| Saddle Protrusion From Plunger | 0.5 in |
| Weight | 48.4 LB |
| EAN or UPC | 662005424160 |

