- 13.2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 8000 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 1 in Stroke | 8700 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8700 lbf @ 1 in, 8700 lbf @ 2 in, 6900 lbf @ 3 in, 8000 lbf @ 4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 6574 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 3 in Stroke | 7000 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Convolutions | Single |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 2 in Stroke | 8000 lbf |
| Weight | 10.6 LB |

