- 13.2" Maximum Diameter
- 4.6" Stroke Length
- 2.6" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet | 3/4 in |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Convolutions | Single |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 2 in Stroke | 7650 lbf |
| Stroke Length [Max] | 3 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 6574 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 8500 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 6574 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6574 lbf @ 3 in, 7650 lbf @ 2 in, 8500 lbf @ 1 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 10.6 LB |

