- 15.2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Convolutions | Single |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 2 in Stroke | 11500 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 12650 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Style No. | YI-1B |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 4 in Stroke | 11500 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12650 lbf @ 1 in, 12650 lbf @ 2 in, 9900 lbf @ 3 in, 11500 lbf @ 4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 1/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 9900 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9300 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 15.0 LB |

