- 15.2" Maximum Diameter
- 3" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Single |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 1/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9300 lbf |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10000 lbf @ 1 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 1 in Stroke | 10000 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 1.400 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 15.0 LB |

