- 15.9" Maximum Diameter
- 6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 6 in Stroke | 11500 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 13500 lbf @ 1 in, 13500 lbf @ 2 in, 11500 lbf @ 3 in, 12750 lbf @ 4 in, 11500 lbf @ 6 in |
| Convolutions | Single |
| Stroke Length [Max] | 6 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 12750 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4800 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 1/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 12800 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 11600 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 13500 lbf |
| Weight | 16.3 LB |

