- 17 1/2" Maximum Diameter
- 5.6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 2 in Stroke | 13900 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5.400 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4.400 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 4 in Stroke | 13900 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Stroke Length [Max] | 3 1/2 in |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12200 lbf @ 3 in, 13900 lbf @ 4 in, 14900 lbf @ 1 in, 14900 lbf @ 2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 11300 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 14900 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 12200 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Weight | 16.1 LB |

