- 17 1/2" Maximum Diameter
- 3.7" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 1 in Stroke | 12400 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12400 lbf @ 1 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5.400 in |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4.400 in |
| Convolutions | Single |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 11300 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Stroke Length [Max] | 1.600 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Weight | 16.1 LB |

