- 5.7" Maximum Diameter
- 2" Stroke Length
- 1.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 2 1/2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 1250 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Compressed Height | 1.8 in |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1250 lbf @ 1 in, 1250 lbf @ 2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| End Plate Diameter | 3.4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2 in |
| Convolutions | Single |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 3 in |
| Force @ 2 in Stroke | 560 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Weight | 1.1 LB |

