- 6" Maximum Diameter
- 3" Stroke Length
- 1.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 1500 lbf |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ 2 in Stroke | 1200 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Style No. | YI-1B |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compressed Height | 1.8 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 2 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Single |
| Stroke Length [Max] | 3 in |
| Force @ 3 in Stroke | 520 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1500 lbf @ 1 in, 1500 lbf @ 2 in, 500 lbf @ 3 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 520 lbf |
| End Plate Diameter | 3.4 in |
| Weight | 1.2 LB |

