- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4" Stroke Length
- 1.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Style No. | YI-1B |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 440 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| End Plate Diameter | 3.4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ 3 in Stroke | 440 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 1150 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 1500 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1500 lbf @ 1 in, 1150 lbf @ 2 in, 440 lbf @ 3 in |
| Force @ 1 in Stroke | 1500 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Single |
| Compressed Height | 1.8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 1.4 LB |

