- 7" Maximum Diameter
- 5.1" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 750 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Inlet | 1/4 in |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Stroke Length [Max] | 3.400 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 1 in, 1600 lbf @ 2 in, 1025 lbf @ 3 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2000 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Compressed Height | 2 in |
| Style No. | YI-1B |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1600 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2200 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 3 in Stroke | 1025 lbf |
| Convolutions | Single |
| Weight | 3.5 LB |

