- 7" Maximum Diameter
- 4.8" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3.400 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 1 in, 1600 lbf @ 2 in, 1025 lbf @ 3 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Style No. | YI-1B |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1025 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 750 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 2150 lbf |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Single |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 1600 lbf |
| Weight | 3.7 LB |

