- 7.7" Maximum Diameter
- 2.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 1/2 in |
| Convolutions | Single |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compressed Height | 2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Style No. | YI-1B |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2300 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2500 lbf @ 1 in, 2500 lbf @ 2 in, 800 lbf @ 3 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 2 in Stroke | 1750 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Weight | 3.7 LB |

