- 9.4" Maximum Diameter
- 4.7" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Style No. | YI-1B |
| Convolutions | Single |
| Force @ 1 in Stroke | 3100 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 2700 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compressed Height | 2 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3100 lbf @ 1 in, 2700 lbf @ 2 in, 1900 lbf @ 3 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1600 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3.200 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 1900 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| Force @ 4 in Stroke | 3400 lbf |
| Weight | 4.8 LB |

