- 12.8" Maximum Diameter
- 14.7" Stroke Length
- 8.1" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| End Closure | None |
| Force @ 12 in Stroke | 5100 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1R |
| Force @ 3 in Stroke | 5100 lbf |
| Compressed Height | 8.1 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3000 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 2 in Stroke | 7300 lbf |
| Stroke Length [Max] | 14.700 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 5250 lbf @ 12 in, 7550 lbf @ 4 in, 7550 lbf @ 8 in |
| Force @ 4 in Stroke | 7400 lbf |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | 7200 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 14.300 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 11.300 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 7400 lbf |
| Weight | 20.3 LB |

