- 14.8" Maximum Diameter
- 12.3" Stroke Length
- 5.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Force @ Stroke (80 psi) | 3450 lbf @ 12 in, 8950 lbf @ 8 in, 10950 lbf @ 4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 10500 lbf |
| Stroke Length [Max] | 12.300 in |
| Force @ 12 in Stroke | 3000 lbf |
| End Closure | None |
| Force @ 3 in Stroke | 2900 lbf |
| Style No. | YI-1R |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 11 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2900 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 10550 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 8500 lbf |
| Compressed Height | 5.7 in |
| Force @ 8 in Stroke | 8500 lbf |
| Weight | 22.9 LB |

