- 8.7" Maximum Diameter
- 13" Stroke Length
- 5.6" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1R |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 13 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2950 lbf @ 8 in, 3300 lbf @ 4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 3280 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | 2950 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 3200 lbf |
| Compressed Height | 5.6 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| End Closure | None |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 13 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Weight | 6.5 LB |

