- 3 1/4" Maximum Diameter
- 4.4" Stroke Length
- 3.6" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
| Force @ 3 in Stroke | 400 lbf |
| Stroke Length [Max] | 4.400 in |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 370 lbf @ 1 in, 370 lbf @ 3 in |
| Style No. | YI-1S |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Force @ 1 in Stroke | 400 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 400 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 110 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Lower End Plate Diameter | 2 3/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3.6 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Upper End Plate Diameter | 2 3/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| Weight | 1.4 LB |

