- 3.6" Maximum Diameter
- 2.1" Stroke Length
- 1.5" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 3 in |
| Lower End Plate Diameter | 3.4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 560 lbf |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 120 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 2 in |
| Blind Tap for Mounting | 5/16-18 UNC x 0.44 Deep |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 580 lbf @ 1 in |
| Compressed Height | 1 1/2 in |
| Style No. | YI-1S |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Upper End Plate Diameter | 2.4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2.100 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 0.6 LB |

