- 4.6" Maximum Diameter
- 6 1/2" Stroke Length
- 4.0" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Style No. | YI-1S |
| Force @ 1 in Stroke | 700 lbf |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7 1/2 in |
| Upper End Plate Diameter | 4.1 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Lower End Plate Diameter | 4.1 in |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 540 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 730 lbf @ 1 in, 730 lbf @ 3 in, 730 lbf @ 5 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 6 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 6 1/2 in |
| Compressed Height | 4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 900 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | 850 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | 900 lbf |
| Weight | 2.6 LB |

