- 5.6" Maximum Diameter
- 4" Stroke Length
- 2.2" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 960 lbf @ 3 in, 1140 lbf @ 1 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 950 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4.300 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Style No. | YI-1S |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3.800 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Blind Tap for Mounting | 3/8-16 UNC x 0.50 Deep |
| Stroke Length [Max] | 4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Lower End Plate Diameter | 5.1 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Upper End Plate Diameter | 5.1 in |
| Compressed Height | 2.2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 1100 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 950 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Weight | 1.9 LB |

