- 13" Maximum Diameter
- 7.7" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 4 in Stroke | 7200 lbf |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | 5200 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 8400 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8400 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Stroke Length [Max] | 6.100 in |
| Compressed Height | 3.4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8450 lbf @ 2 in, 7200 lbf @ 4 in, 5200 lbf @ 6 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 5200 lbf |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5200 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 12.4 LB |

