- 13" Maximum Diameter
- 7.7" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8400 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 3 in Stroke | 5200 lbf |
| Compressed Height | 3.4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 6 in Stroke | 5200 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5200 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 8400 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8420 lbf @ 2 in, 7200 lbf @ 4 in, 5200 lbf @ 6 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Style No. | YI-2B |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 7200 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Stroke Length [Max] | 6.100 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Weight | 12.4 LB |

