- 16" Maximum Diameter
- 11.4" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 1 in Stroke | 14500 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 8 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 2 in Stroke | 13500 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | 11000 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 12580 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Double |
| Force @ Stroke (80 psi) | 13500 lbf @ 2 in, 12580 lbf @ 4 in, 11000 lbf @ 6 in |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Weight | 19.2 LB |

