- 16.7" Maximum Diameter
- 7.9" Stroke Length
- 4.9" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Convolutions | Double |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3.7 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 12700 lbf |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 5.400 in |
| Style No. | YI-2B |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 4 in Stroke | 10950 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 2 in Stroke | 12850 lbf |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10950 lbf @ 4 in, 12850 lbf @ 2 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 19.5 LB |

