- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 900 lbf @ 4 in, 1800 lbf @ 2 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 580 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 1100 lbf |
| Stroke Length [Max] | 4.900 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Double |
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Style No. | YI-2B |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| Weight | 5.1 LB |

