- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4.3" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 580 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 2 in Stroke | 1700 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Convolutions | Double |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Force @ 4 in Stroke | 800 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Stroke Length [Max] | 4.300 in |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 800 lbf @ 4 in, 1700 lbf @ 2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.1 LB |

