- 10.3" Maximum Diameter
- 7" Stroke Length
- 3.8" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 2100 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Style No. | YI-2B |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Compressed Height | 3.2 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Convolutions | Double |
| Force @ 1 in Stroke | 4400 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 2300 lbf |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2300 lbf @ 6 in, 3700 lbf @ 4 in, 4550 lbf @ 2 in |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 4400 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 3550 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 7.5 LB |

