- 13" Maximum Diameter
- 13.2" Stroke Length
- 4.8" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Air Inlet | 3/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 11 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 7500 lbf |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Stroke Length [Max] | 10.600 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4600 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 8600 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | 5800 lbf |
| Compressed Height | 4.8 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2900 lbf @ 1 in, 8800 lbf @ 2 in, 8800 lbf @ 3 in, 7400 lbf @ 6 in, 6000 lbf @ 9 in |
| Style No. | YI-3B |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 7400 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 15 in |
| Force @ 3 in Stroke | 8500 lbf |
| Convolutions | Triple |
| Weight | 15.3 LB |

