- 16 1/2" Maximum Diameter
- 9.7" Stroke Length
- 7.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7200 lbf |
| Style No. | YI-3B |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 4.7 in |
| Convolutions | Triple |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 13000 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 1 in Stroke | 12800 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 10500 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Stroke Length [Max] | 7.300 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6150 lbf @ 1 in, 13000 lbf @ 2 in, 13000 lbf @ 3 in, 10500 lbf @ 6 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | 10500 lbf |
| Weight | 23.0 LB |

